Please use this identifier to cite or link to this item: http://hdl.handle.net/11479/202
Document Type: info:eu-repo/semantics/bookPart
Title: Nowe sensy w edukacji przedszkolnej
Authors: Zwiernik, Jolanta
Keywords: edukacja przedszkolna; funkcja dydaktyczna; okazje edukacyjne; zabawa samorzutna; wychowanie zniewalające; wychowanie wyzwalające
Issue Date: 1999
Citation: J. Semków (ed.), Absolwenci pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego w teorii nauk społecznych i praktyce edukacyjnej : X Forum Pedagogów, Wrocław, 18-19 października 1997 roku (s. 349–355). Wrocław: Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego.
Series/Report no.: Acta Universitatis Wratislaviensis. Prace Pedagogiczne;130
Abstract: Rekonstrukcja dydaktycznej funkcji przedszkola, pokutującej do dnia dzisiejszego dominacją nauczyciela nad dziećmi, to zasadnicza kwestia podnoszona w artykule. Konsekwencją jej detronizacji jest postulowana zmiana roli nauczyciela z arbitra, wyznaczającego kierunek rozwoju dziecka, na osobę wspierającą jego rozwój poprzez oferowanie okazji inspirujących je do podejmowania motywowanych wewnętrznie aktywności. Jedną z nich jest zabawa, której ranga, z uwagi na niezaprzeczalne walory edukacyjne, także domaga się zmiany i wydobycia z pozycji, traktowanych przez część nauczycielek jako peryferyjna, na należycie eksponowaną.
URI: http://hdl.handle.net/11479/202
ISBN: 8322919123
Appears in Collections:WNP – Publikacje i manuskrypty

Files in This Item:
File Description SizeFormat 
Nowe_sensy_w_edukacji_przedszkolnej.pdfPełny tekst365.69 kBAdobe PDFView/Open


Items in oPUB are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.